BLOG

Propozycje retrofitów czynników chłodniczych



Obowiązujące od 1 stycznia 2010 roku Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2037/2000 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową zabrania sprzedaży i używania czynnika chłodniczego R22. Jednym ze sposobów przystosowania urządzeń chłodniczych, mroźniczych lub klimatyzacyjnych z czynnikiem R22 do obowiązujących przepisów jest retrofit instalacji na jeden z powszechnych i sprawdzonych zamienników. Sprawdź, na czym polega retrofit instalacji i jakie czynniki zamienne można wykorzystać.

 

Na czym polega retrofit instalacji?

Retrofit instalacji to nic innego, jak wymiana szkodliwego czynnika chłodniczego na inny  dopuszczony do użytku, który spełnia podstawowe kryteria chemiczne, fizyczne i termodynamiczne, oraz obowiązujące kryteria bezpieczeństwa instalacji. Jest to dość tania, szybka i nieskomplikowana metoda, którą można wykorzystać nawet w rozległych instalacjach. W zależności od czynnika, jaki zostanie wykorzystany do wymiany wykonuje się retrofit uproszczony lub pełny. Retrofit uproszczony stosuje się przypadku czynników wykorzystujących olej mineralny. W przypadku czynników, które nie współpracują z olejami mineralnymi i wymagają większej ingerencji w istniejący układ chłodniczy, konieczne jest wykonanie pełnego retrofitu obejmującego m.in. wymianę oleju w instalacji na olej syntetyczny. Serwis chłodniczy obejmujący wymianę, odzysk bądź uzupełnienie braków czynnika, może być przeprowadzony wyłącznie przez serwisantów, wykwalifikowanych serwisantów z uprawnieniami. Prace te można powierzyć np. firmie Westfrost, zatrudniającej najlepszych fachowców w branży chłodniczej.

 

Jakie są najpopularniejsze zamienniki czynnika R22?

Popularnymi czynnikami przeznaczonymi do retrofitu uproszczonego są czynniki typu drop-in. Należą do nich międy innymi R417A, R419A, R422D, R422A, R427A. Czynniki te współpracują z olejem mineralnym, nie można ich mieszać z czynnikiem R22. Czynniki wykorzystywane do retrofitu pełnego to np. R404A, R407C, R507A. W większości są to mieszaniny zeotropowe z poślizgiem temperaturowym wymagające oleju syntetycznego. Niektóre z zamienników są mieszaninami azeotropowymi, niemającymi poślizgu temperaturowego, dzięki czemu mogą być stosowane także do parowników zalanych.


Wróć do bloga