BLOG

Kto powinien mieć instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych?Dzięki specjalnemu systemowi odzyskiwania ciepła z urządzeń chłodniczych pozyskać można nawet do 70% ciepła, które zostałoby utracone podczas procesu chłodzenia. Odzyskane ciepło jest powtórnie wykorzystywane do podgrzania ciepłej wody lub do ogrzewania pomieszczeń. Sprawdź, kto powinien mieć instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, oraz jak działa system.

Gdzie najlepiej sprawdzają się instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych?

Omawiane instalacje warto montować w dużych halach, fabrykach oraz w obiektach przemysłowych, w których przydadzą się do podgrzewania wody użytkowej, wykorzystywanej między innymi do obsługi sanitariatów. Instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie zamontowano ogrzewanie podłogowe, zasilane wodą.

Aby montaż instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych był opłacalny, występować musi ponadto duży współczynnik czasu pracy urządzeń, a parametry obiegu ziębniczego podczas pracy bez odzysku i z odzyskiem ciepła powinny pozostawać niezmienne. Równie ważne będzie równomierne zapotrzebowanie na ciepło oraz wydajny system akumulacji. System ten powinien łączyć instalację odzysku z podstawowym systemem grzewczym.

Co więcej, instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych są najbardziej kompatybilne z instalacjami ziębniczymi w komorach technologicznych, magazynowych oraz w urządzeniach handlowych. W końcu na omawiany typ instalacji powinni zdecydować się wszyscy, którym zależy na obniżeniu kosztów eksploatacji urządzeń i ich niezawodności.

Jak działa instalacja odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych?

System odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych pozwala „przechwycić” ciepło, zanim trafi ono do skraplacza, pokonując wcześniej, pod postacią czynnika chłodzącego, parownik i sprężarkę. Energię cieplną czynnik chłodzący przejmuje od produktów znajdujących się w komorze chłodniczej. W normalnych warunkach w skraplaczu emitowane jest ciepło, pod wpływem którego czynnik skrapla się. Schłodzony trafia z powrotem do parownika, gdzie ponownie przejmuje ciepło do znajdujących się w komorze produktów. W przypadku zamontowania instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych czynnik chłodzący, po przejęciu ciepła z produktów w urządzeniu chłodniczym, kieruje się do wymiennika ciepła. Wymiennik ten zamontowany jest w specjalnym zbiorniku, wypełnionym wodą. H20 zostaje podgrzana wymiennikiem ciepła i ciepłem czynnika chłodniczego, a następnie jest wykorzystywana w celach użytkowych.

Oprócz instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych oferujemy także szereg rozwiązań w zakresie chłodnictwa przemysłowego oraz komercyjnego, a także projektowania i montażu komór chłodniczych.


Wróć do bloga