BLOG

Klimatyzacja w domu - przegląd rozwiązańSprawny system klimatyzacji sprawdzi się nie tylko w biurach, sklepach czy zakładach pracy, lecz również w prywatnych domach i mieszkaniach. Klimatyzacja zmniejszy temperaturę powietrza w pomieszczeniach w trakcie upałów, zapewniając komfortowy odpoczynek, a także usunie z powietrza nadmiar wilgoci, wytwarzając korzystny da zdrowia mikroklimat. Decydując się na montaż domowej klimatyzacji, zwróć uwagę na takie jej cechy jak:

W naszym wpisie przyglądamy się bliżej poszczególnym rozwiązaniom, najlepszym w przypadku domowej klimatyzacji.

Jak typ klimatyzatora do domu wybrać?

Istnieją dwa typy domowej klimatyzacji: przenośne oraz stacjonarne. Klimatyzatory mobilne są mniejsze i bardziej uniwersalne: można je wykorzystywać do chłodzenia powietrza w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Ich budowa jest mniej skomplikowana, aniżeli klimatyzacji stacjonarnej, wymagają one bowiem jedynie podłączenia rury harmonijkowej, wyprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Konieczne będzie także zamontowanie specjalnej uszczelki, która zapobiegnie napływowi ciepłego powietrza do wewnątrz.

Klimatyzacja stacjonarna natomiast jest nieco bardziej skomplikowana pod względem technicznym, przy czym będzie bardziej wydajna i oszczędna, zwłaszcza jeśli chcemy schłodzić wszystkie pomieszczenia w budynku. System klimatyzacji stacjonarnej składa się z jednostki zewnętrznej, montowanej poza budynkiem, oraz wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu. Obie jednostki łączy układ sterujący i przewód freonowy, którym transportowany jest czynnik chłodniczy. Klimatyzacja stacjonarna będzie także bardziej opłacalna, jeśli zamierzasz korzystać z niej całe lato.      

Na jaką moc domowej klimatyzacji się zdecydować?

Decydując się na zainstalowanie domowej klimatyzacji warto także dobrać do niej odpowiednią moc, dostosowaną do powierzchni pomieszczenia. W tym celu użyj prostego przelicznika, wedle którego 1kW mocy powinien starczyć na schłodzenie około 10 m2. Niemniej ważne przy doborze mocy są: liczba osób, przebywających w budynku, ilość okien oraz ekspozycja pomieszczenia. Nasi doradcy pomogą Państwu wybrać odpowiednie rozwiązanie, a obszerna oferta klimatyzatorów pozwoli na dobranie urządzeń do indywidualnych potrzeb klienta. Oferowane przez nas systemy klimatyzacji wykonane są na podstawie najwyższej jakości urządzeń, co gwarantuje ich sprawne działanie przez długi czas.

Zwróć uwagę na hałas, jakie generuje klimatyzator oraz na jego efektywność

Poszukując najlepszego rozwiązania do twojego domu lub mieszkania w zakresie klimatyzacji zwróć także uwagę, jak duży hałas generuje dane urządzenie. Klimatyzatory przenośne są głośniejsze niż stacjonarne. Tutaj w wyborze konkretnego modelu także pomoże specjalny przelicznik, wedle którego wartość mierzona w odległości jednego metra od klimatyzatora nie może przekraczać 35 dB(A). Przed wyborem urządzenia czytajmy zatem zawsze kartę produktu, gdzie znajdziemy dokładne dane.

Klasa efektywności energetycznej oznaczać będzie natomiast ilość prądu, zużywanego przez klimatyzator. Do domu wybierajmy klimatyzatory o klasie najwyżej, czyli energooszczędnej, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

W końcu ważne są dodatkowe funkcje urządzenia. W domu sprawdzą się dobrze modele urządzeń, posiadające możliwość programowania pracy w cyklu dobowym lub tygodniowym, opcję automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy zadanych temperaturach czy też ustawienia trybu cichej pracy w nocy. 


Wróć do bloga