BLOG

Jak prawidłowo zaprojektować chłodnie dla przetwórstwa rybnego?W zakładach przetwórstwa rybnego, ze względu na specyfikę towaru, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i zaprojektowanie chłodni. W nieodpowiednich warunkach bowiem ryby niezwykle szybko się psują, co powoduje olbrzymie straty dla przetwórców. Sprawdź, jak prawidłowo zaprojektować chłodnie dla przetwórstwa rybnego i jaki system najlepiej w nich zastosować.

W co powinna być wyposażona chłodnia dla przetwórstwa rybnego?

W zależności od wielkości zakładu przetwórstwa rybnego, w chłodni może znajdować się kilka tuneli zamrażalniczych oraz jedna lub więcej mroźnie składowe. Zalecana moc chłodnicza całego układu wynosi koło 240 kW przy temperaturze odparowania -40°C i temperaturze skraplania +47°C. W tunelach powinny znaleźć się chłodnice z odpowiednią ilością wentylatorów, podobnie jak w mroźni.

Kolejnym elementem chłodni dla przetwórstwa rybnego są kilku sprężarkowe agregaty. W dobrze zaprojektowanej chłodni dla przetwórstwa rybnego sprężarki wyposażone są w płynną regulację wydajności. Dobrze, jeśli istnieje możliwość kontrolowania wydajności całego układu, dzięki czemu można ją dopasować do aktualnego zapotrzebowania, obniżając tym samym zużycie energii elektrycznej.

Projekt chłodni powinien uwzględniać również chłodzenie oleju za pomocą powietrznych chłodnic oleju, regulator ciśnienia oraz montaż skraplacza typu V, wyposażanego w regulację prędkości obrotowej wentylatorów, co przyczyni się do niższego poboru prądu, w porównaniu do standardowych rozwiązań. Przyda się także specjalny system odszraniania.

Czy warto stosować system odzysku ciepła w chłodniach w dla przetwórstwa rybnego?

Do znacznych oszczędności w chłodniach dla przetwórstwa rybnego przyczynia się także oferowany przez nas system odzyskiwania ciepła z urządzeń chłodniczych, pozwalający odzyskać nawet do 70% ciepła, które w standardowym systemie chłodniczym jest tracone. Dzięki specjalnemu systemowi odzysku może ono zostać powtórnie wykorzystane do podgrzania ciepłej wody lub do ogrzewania pomieszczeń. Jego działanie jest bardzo proste. System pozwala „przechwycić” ciepło, zanim trafi ono do skraplacza. W systemie z odzyskiem ciepła bowiem czynnik chłodzący najpierw przejmuje ciepło z produktów, znajdujących się w urządzeniu chłodniczym, a następnie kieruje się do wymiennika ciepła. Wymiennik ten znajduje się w specjalnym zbiorniku, wypełnionym wodą. W ten sposób H20 zostaje podgrzana nie tylko wymiennikiem ciepła, lecz również ciepłem, niesionym przez czynnik chłodniczy. Wodę z odzysku ciepła wykorzystuje się jako wodę użytkową do sanitariatów, znajdujących się na terenie zakładu. Można też ją wykorzystać do systemu ogrzewania pomieszczeń.


Wróć do bloga