BLOG

Instalacje wody lodowej – zastosowanieZmiany klimatyczne oraz regularnie podnoszące się temperatury sprawiają, że w niemal wszystkich typach budynków konieczna jest instalacja odpowiedniego systemu klimatyzacji. To dzięki niej możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności niezależnie od czynników pogodowych czy też warunków panujących w pomieszczeniach. Najczęściej wykorzystywanym typem chłodzenia na świecie wciąż pozostaje klimatyzacja freonowa, jednak instalacja wody lodowej – czyli systemu wykorzystującego jako chłodziwo wodny roztwór glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu ok. 30–40% – wydaje się znacznie lepszą alternatywą ze względu na swoją nieszkodliwość dla środowiska i wszechstronność w zastosowaniu.

Gdzie wykorzystuje się instalacje wody lodowej?

Choć systemy wykorzystujące wodę lodową są najczęściej stosowane w chłodnictwie komercyjnym, które wymaga szczególnie dużej wydajności klimatyzacji – jak np. w przemyśle energetycznym, metalurgicznym, spożywczym, farmaceutycznym, przy produkcji tworzyw sztucznych, w procesie wytwarzania papieru i cementu – to spadające koszty utrzymania w połączeniu z korzyściami ekologicznymi sprawiają, że coraz więcej osób zakłada instalacje wody lodowej również w domach i biurach. Ponieważ instalacje wody lodowej świetnie nadają się do chłodzenia wielu oddzielnych obszarów, jest to również idealny sposób na utrzymanie temperatur w dużych blokach mieszkalnych czy hotelach. Woda przepuszczana przez agregat może służyć nie tylko do obniżania temperatury dla wygody ludzi (jako klimatyzacja), ale również do chłodzenia procesów produkcyjnych, laboratoryjnych lub medycznych. W przypadku chłodzenia procesowego agregat wody lodowej łączy się poprzez rurociągi z docelowymi urządzeniami, które wymagają szczególnie zaawansowanego chłodzenia (np. rezonans magnetyczny, laser).

Popularność instalacji wody lodowej

Zwracając uwagę na współczesne wymagania odbiorców, instalacja wody lodowej wydaje się być idealnym zamiennikiem dla systemów klimatyzacji freonowej. Cena montażu nowoczesnych systemów jest rekompensowana przez znacznie tańszy koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych instalacji korzystających z freonu. Ponadto woda lodowa posiada kilka przydatnych właściwości fizykochemicznych: nie powoduje korozji, ma określoną wartość cieplną, jest płynna i nietoksyczna. Czyni to z niej doskonały wybór jako chłodziwo w porównaniu z innymi ciekłymi czynnikami jak np. roztwór chlorku sodu, etylen, metanol czy gliceryna. W połączeniu z tym, że instalacje wody lodowej są systemami szczelnymi i zamkniętymi, nie wymagają one dodatkowej obróbki chemikaliami, aby zapobiegać ich korozji i zanieczyszczaniu.


Wróć do bloga