BLOG

Dbanie o urządzenia chłodnicze (wpływ na efektywność pracy skraplaczy, mebli i chłodnic)Urządzenia chłodnicze znajdują szerokie zastosowanie w licznych branżach przemysłu i przetwórstwa: w gastronomii, w punktach handlowych, w zakładach produkcyjnych, ale również w instalacjach dla centrów logistycznych.

Kontrolowanie stanu urządzeń chłodniczych oraz przestrzeganie norm higieny ma wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie, a to znów gwarantuje zachowanie wysokiej jakości przechowywanych produktów oraz bezpieczne użytkowanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Ponadto właściwe dbanie o urządzenia chłodnicze przekłada się bezpośrednio na ich wydajność oraz ekonomię użytkowania, co w przypadku wystąpienia poważnych zaniedbań może wiązać się np. ze zwiększeniem zużycia energii lub kosztowną awarią sprzętu. Jak zatem odpowiednio dbać o urządzenia chłodnicze, aby uniknąć problemów?

Co grozi niewłaściwie użytkowanym urządzeniom chłodniczym?

Obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń na zaniedbywanych urządzeniach chłodniczych wpływa nie tylko na ich nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim na pogorszenie się efektywności pracy, nadmierny pobór prądu, a nawet wystąpienie poważnych uszkodzeń. Elementami szczególnie mocno narażonymi na tego typu awarie są skraplacze. Ich zanieczyszczenie może być wywołane obecnością trudnego do całkowitego wyeliminowania kurzu, pyłu i smogu, organicznych cząstek stałych, jak również osadu pochodzenia naturalnego. Należy również pamiętać o mikroorganizmach takich jak bakterie i grzyby, które chętnie namnażają się w źle konserwowanych, utrzymujących wysoką wilgotność urządzeniach – chętnie wybierają m.in. krawędzie drzwi, uszczelki oraz otwory wentylacyjne sprężarki i skraplacza. Efektem, a zarazem pierwszym poważnym ostrzeżeniem, które wskazuje na nieprawidłową konserwację urządzeń chłodniczych, jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, wywołanego rozwojem drobnoustrojów w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Dalsze ignorowanie problemu może przyczynić się do wystąpienia u ludzi licznych chorób i dolegliwości, wywołanych rozprowadzaniem szkodliwych mikroorganizmów wraz z powietrzem. W czasie użytkowania urządzeń chłodniczych należy również zwrócić uwagę na ilość szronu zgromadzonego na parowniku. Szron wskazuje na podwyższenie temperatury w komorze urządzenia, a co za tym idzie – na jego nieprawidłową pracę.

Jak dbać o urządzenia chłodnicze?

Profilaktyczna ochrona mebli chłodniczych związana jest przede wszystkim z prostymi czynnościami skupiającymi się na utrzymywaniu odpowiedniej higieny. Chcąc upewnić się, że w urządzeniu nie rozwijają się żadne szkodliwe mikroorganizmy, należy pamiętać o regularnym myciu komory. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zakamarki oraz uszczelki, na których często występują liczne rowki – po umyciu należy je dokładnie wytrzeć suchą ścierką, a całą komorę profilaktycznie zdezynfekować specjalnym preparatem antybakteryjnym, dedykowanym do czyszczenia zamrażarek, schładzarek i urządzeń chłodniczych. Niektóre elementy mechaniczne również nadają się do czyszczenia jak np. części sprężarki czy skraplacza. Najważniejszym warunkiem odpowiedniej eksploatacji urządzeń chłodniczych jest jednak regularny serwis, który pozwala uniknąć poważnych awarii sprzętu, wydłużyć jego żywotność oraz obniżyć koszty eksploatacji. Oczywiście niektóre czynności konserwacyjne można wykonywać w pełni samodzielnie, ale żeby mieć pewność, że urządzeniom został zapewniony kompleksowy przegląd, powinien się tym zająć wyspecjalizowany serwis chłodniczy. Oddanie urządzenia w ręce fachowców, którzy operują profesjonalnymi narzędziami oraz mają doświadczenie w branży, umożliwia m.in. poprawę parametrów związanych ze zużyciem energii. Serwisanci dysponują także rozległą wiedzą techniczną i produktową, dzięki której mogą doradzić klientowi, jak najlepiej użytkować urządzenia chłodnicze, aby w przyszłości podobne problemy nie występowały.


Wróć do bloga